12 maja 2009

Oszukiwanie belizyjskiej telekomunikacji (BTL i Skype)

Na plaży w Belize Otóż jadę sobie z rodziną po tym pięknym świecie i napotykam różne ciekawe sposoby łączenia się z Internetem. W Meksyku prócz świńskiej grypy w miejscach, gdzie się zatrzymywaliśmy była najczęściej dostępna sieć Wi-Fi. W Gwatemali raz mieliśmy kafejkę internetową, gdzie można było podłączyć komputer kabelkiem do sieci, a innym razem studio komputerowe zorganizowane w chlewiku (była to naprawdę zapadła dziura El Remate), gdzie odpowiadając na maile obserwowałem biegające tuż obok świnki (bez grypy). Ale Internet działał i to nawet sprawnie! W Belize za to łączność jest dostarczana chyba tylko i wyłącznie przez lokalnego dostawcę BTL. Swoją drogą działa tu wszystko na tyle dobrze (widać brytyjską rękę), że Internet mam nawet na plaży. Ale jest pewne ale: nie działa tutaj Skype. Najpierw myślałem, że to jakieś lokalne zakłócenia łączności, ale gdy po paru próbach i po zmianie miejsca pobytu było tak samo - zacząłem szukać, co ma Internet na ten temat do powiedzenia. I okazało się, że rzeczywiście belizyjski operator celowo i skutecznie blokuje Skype. Sytuacja wydawała się bez wyjścia, ale w sukurs przyszła usługa firmy Witopia. Za pomocą kosztującego parę dolarów prywatnego kanału VPN łączę się z Internetem przez USA i belizyjski operator nic mi nie może zrobić. Skype działa jak złoto łącznie z fonią i video.

Usługa ta nadaje się nie tylko do tego, aby dzwonić przez Skype z Belize lub dodatkowo zabezpieczać swoją aktywność w Internecie, ale też do tego, aby korzystać z usług przeznaczonych dziwnym trafem tylko na rynek amerykański. Na przykład dzięki Witopia mogę teraz spokojnie słuchać popularnego internetowego radia Pandora (jest to radio puszczające muzykę podobną do wskazanej – zawsze więc jest to styl, który nam odpowiada) – przypomnę, że Pandora została zablokowana 2 lata temu poza USA przez problemy licencyjne. Witopia sprzedaje też sprzętowe routery z VPN (o dźwięcznej nazwie CloakBox), więc dla wszystkich posiadaczy XBOX 360 może to być sposób na korzystanie z przebogatej internetowej wypożyczalni filmów HD Nexflix (dostępnej obecnie tylko na rynku USA). Za rok może to wypróbuję - chyba, że Microsoft ją do Europy zdąży wprowadzić. Jeśli ktoś z was potwierdzi, że to działa, to proszę o informację.

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Witaj: Mowiac o sobie.... jestesmy uzaleznieni od ,,przebogatej internetowej wypożyczalni filmów HD Nexflix". GH
PS. Sprobuje ,,zlapac" Pandore.

Konrad pisze...

Lobbowanie odbywa się na wielu płaszczyznach. Jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę. Trudno się dziwić firmom, sic!, iż ciężko im odnaleźć się w nowych realiach. Ich podstawowe założenia strategiczne biznesu przestają być dochodowe poprzez ruch zero jedynkowy na sieci. Tak łatwo jest ulec pokusie stagnacji, gdy czas wyprzedza pomysły.

Kwestia licencjonowania mediów zawsze była newralgiczna, bodąc w niszowe pomysły bez wsparcia wzajemnie poklepujących się po ramieniu.

Cieszy mnie to, iż nie wszyscy płyną z prądem, żyjąc w przeświadczeniu, że tak być powinno. Tylko Ci, którzy znają okresowość sinusoidy będą pędzić pod prąd, wyrabiając mięśnie i hart ducha aby w kolejnej fazie spojrzeć na innych z oddali.

Katica pisze...

Jeśli zadajesz sobie pytanie jak oglądać Hulu, ABC, FOX, NBC i CBS poza USA z dowolnego miejsca na odpowiedź jest http://www.supervpn.net/
Wirtualnej sieci prywatnej pozwoli na dostęp z dowolnego miejsca na świecie. Dzięki VPN za Hulu będzie można cieszyć się w swój ulubiony program telewizyjny lub film w telewizji ABC, FOX, NBC i CBS nie ważne gdzie jest lokalizacja. Cały ruch jest zaszyfrowany, więc w 100% bezpieczne i anonimowe.
Używam go i jestem bardzo zadowolony.